Szum Rumi

Duże zmiany przy ulicy Gdańskiej

Trwa budowa zatok autobusowych przy ulicy Gdańskiej. Zakończenie wspólnej inwestycji Urzędu Miasta Rumi oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo planowane jest na połowę grudnia.

Zatoki autobusowe na wysokości budynków nr 41 i 28 (przystanek „Kujawska”) mają na celu poprawę bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców. Dotychczas autobusy zmuszone były do zatrzymywania się na ulicy – blokując ruch i ograniczając widoczność.

Dzięki modernizacji zniknie problem ograniczania drożności drogi w obu kierunkach. Poruszanie się w tym miejscu przestrzennym będzie bezpieczniejsze dla kierowców, a w szczególności dla pieszych. Nowe zatoki autobusowe będą zbudowane w taki sposób, aby były ułatwieniem dla matek z dziećmi i osób ograniczonych ruchowo korzystających z komunikacji miejskiej – mówi radny Piotr Bartelke.

Powierzchnia zatok wykonana została z betonu cementowego z krawężnikami profilowanymi. Takie rozwiązanie techniczne spowoduje dłuższą eksploatacje zatok oraz zmniejszenie zużycia autobusów. Wysokość krawężników jest dostosowana do podłogi autobusów, dzięki czemu poprawi się komfort obsługi pasażerów.

Inwestycja realizowana jest przez firmę SKANSKA S.A. za kwotę 340 tysięcy złotych. Część kosztów pokrywa Spółdzielnia Mieszkaniowa Janowo.

Warto zaznaczyć, że to kolejna inwestycja, która powstaje we współpracy z zarządem SM Janowo. Bardzo dobra współpraca miasta ze Spółdzielnią to korzyść dla wszystkich mieszkańców. Przekłada się ona na dobry wizerunek Janowa i bezpieczeństwo w tej części miasta – mówi Piotr Bartelke. – W ostatnich czasach nawiązaliśmy współpracę przy modernizacji pawilonu przy Pomorskiej 11. Estetyka i bezpieczeństwo tego miejsca nie podlega wątpliwości. Podobną inwestycję przeprowadzimy wspólnie przy pawilonie Stoczniowców 7 – dodaje.

Od grudnia 2017 roku mieszkańcy będą mogli korzystać także z nowego ronda łączącego ulice Gdańską i Pomorską.

Ponadto w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego uczestnicy zaproponowali rozbudowę chodnika wzdłuż ulicy Gdańskiej wraz z wykonaniem ścieżki rowerowej. Ma ona połączyć istniejące odcinki przy ulicy Katowickiej i Pomorskiej. Projekt zdobył największą ilość głosów.

Warto dodać, że nowe przystanki mogą być realizowane także w ramach Budżetu Obywatelskiego. Istnieje więc szansa na tworzenie kolejnych zatok autobusowych w przyszłym roku. Koszt takiej modernizacji to ok. 150 do 200 tys. złotych – podsumowuje Piotr Bartelke.

5 komentarzy