Szum Rumi

Zobacz, jak może wyglądać Góra Markowca po rewitalizacji

W Galerii Rumia zaprezentowano koncepcje konkursowe zagospodarowania Góry Markowca oraz Zagórza w ramach projektu rewitalizacji. W konkursie architektonicznym ogłoszonym przez Urząd Miasta wygrało biuro z Krakowa. Architektów zaproszono do negocjacji.

Twórcy koncepcji mieli za zadanie przygotować w obrębie Góry Markowca m.in. projekt platformy widokowo-rekreacyjnej, amfiteatru plenerowego, ścianki wspinaczkowej z wieżą widokową oraz historycznej ścieżki edukacyjnej.

Z kolei przedsięwzięcia planowane w granicach Zagórza to m.in. strefy rekreacji, strefy półprywatne (altany grillowe, wiaty do suszenia prania), nowe ciągi komunikacyjne czy miejsca postojowe. Miasto pozyskało na ten cel ponad 10 milionów złotych.

Wszystkie koncepcje można obejrzeć w Galerii Rumia, III piętro.

Zwycięska praca (Idees Architektura i Krajobraz – Izabela Sykta):

Zadaniem projektantów przystępujących do konkursu było przekształcenie zdegradowanych terenów w przestrzeń atrakcyjną dla mieszkańców, o nowym potencjale i dostosowaną do potrzeb wszystkich użytkowników. Pula nagród w konkursie wynosiła 50 tysięcy złotych brutto.

Pozostałe propozycje:

Góra Markowca jest jednym z krajobrazowych symboli Rumi. Stanowi doskonały punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Kępę Oksywską i Zatokę Gdańską. Jest też popularnym miejscem wypraw pieszych i rowerowych – w jej pobliżu przebiegają bowiem ogólnodostępne szlaki turystyczne (m.in. Szlak Zagórskiej Strugi).

Wzniesienie jest również miejscem ważnym z punktu widzenia historii naszego miasta. Podczas badań archeologicznych przeprowadzanych kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na stokach Góry odnaleziono pozostałości osad kultury halsztackiej rozwijającej się w latach 800-450 p.n.e., a także osady średniowiecznej z XII-XIV wieku. Żelbetowe pozostałości na jej szczycie to resztki niemieckiej baterii obrony przeciwlotniczej z 1942 roku (259. Marine Flak Abteilung).

2 komentarze

  • Jak bylem malem chlopcem w latach 75-80 tych lubilem chodzic na gore markowca zima I zjezdzac na sankach,chociaz mialem kawalek drogi bo z lotniska to do domu wracalem jak juz bylo ciemno,a z samej gory mozna bylo zjechac az do zejscia pod peronem,milo wspominam the chwile I szkoda ze moje dzieci nie mialy tyle frajdy I swobody co ja,czasy sie zmienily bez powrotnie.

    • Dobrze, przy aranżacji Markowcowej zostawić jednak miejsce na sanki. Póki co cały czas jak popada śniego to mieszkańcy chodzą tam zjeżdżać. Dobrze by było, aby wciąż zostało tam miejsce na sanki.