Szum Rumi

Trasa pieszo-rowerowa wzdłuż Zagórskiej Strugi już otwarta

Doczekaliśmy się! W kwietniu informowałem o rozpoczęciu prac nad ciągiem dla pieszych i rowerzystów rozciągającym się między siedzibą MOSiR i Parkiem Starowiejskim, teraz pierwszy etap prac został zakończony. Mieszkańcy Rumi mogą korzystać z inwestycji – i robią to tłumnie.

Na początek trochę technikaliów. Ciąg pieszy wybudowany został z kostki betonowej, z kolei ciąg rowerowy z mieszanki mastyksowo-grysowej w kolorze czerwonym. Cały odcinek jest oświetlony, po drodze zamontowano ławki i śmietniki. W miejscu, w którym szlak przecina rzekę zamontowano mosty z barierkami ozdobionymi kaszubskimi wzorami.

Budowa ciągu pieszo-rowerowego podzielona została na dwa etapy. Zakończony odcinek to pierwszy z nich. Dalsza część ciągu – do ul. Dębogórskiej – wybudowana zostanie między czerwcem a lipcem.

Budowa ciągu pieszo-rowerowego na odcinku między siedzibą Miejskiego Domu Kultury oraz ulicą Dębogórską to kolejny etap prac nad rewitalizacją brzegów Zagórskiej Strugi. Na początku 2016 roku zbudowana została trasa od mostku przy ul. Torowej do ul. Abrahama. Wówczas prace objęły budowę nowej nawierzchni, montaż instalacji odprowadzania wód opadowych oraz nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia ulicznego.

***
Zagórska Struga wypływa z jeziora Marchowo. W swoim 28-kilometrowym biegu mija m.in. leśny obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także malownicze okolice Piekiełka, Starej Piły, Szmelty i Zagórza. Na wysokości ulicy Dąbrowskiego rozpoczyna się odcinek ujściowy rzeki. Rzeka nazywana jest też Zagórzanką lub Koleczkowską Struga.

W przeszłości pełniła ważne funkcje gospodarcze – zasilała młyny, używana była także do spławiania drewna. Obecnie podziwiać można ją dzięki trasie turystycznej PTTK – Szlakowi Zagórskiej Strugi. Oznaczona jest kolorem czarnym.

9 komentarzy

 • Super, jak chcą, to potrafią szybko się z tym uwinąć. To samo z kotłownią koło poczty przy Starowiejskiej. Przez ponad 20 lat ruina straszyła i była wylęgarnią meneli, a tu nagle rachu-ciachu i po strachu 🙂
  Osobiście, nie mogę doczekać się inwestycji w rejonie Góry Markowca – to prawdziwa, acz zaniedbana perełka. Platforma widokowa uczyniła by z niej punkt turystyczny na miarę „kaszubskiego oka”. Cóż, sąsiednie, dużo wyższe wzgórze byłoby jeszcze ciekawsze, ale jak się nie ma, co się lubi…

  Wracając do artykułu, nie rozumiem trochę tego podziału na etapy: „Budowa ciągu pieszo-rowerowego podzielona została na dwa etapy. Zakończony odcinek to pierwszy z nich. Dalsza część ciągu – do ul. Dębogórskiej – wybudowana zostanie między czerwcem a lipcem.”

  Każdy, kto to śledził, mógł zobaczyć, że ciąg budowany był równocześnie na całym odcinku, bez żadnych etapów.

 • To powinna być trasa głównie dla rolkarzy i desko rolkarzy 😉
  Wiele jest innych tras rowerowych 🙂 na terenie Rumii.
  Sama jeżdżę rowerem i na rolkach, i naprawdę uważam, że ta trasa bardziej przyda się rolkarzom.

  Pozdrawiam mieszkańców.
  Ania

 • Revolutional update of SEO/SMM software „XRumer 16.0 + XEvil”:
  captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
  See you later!

  XRumer20170721

 • Ok, piękna trasa spacerowa, ale trzeba ją zepsuć. Najpierw postawiono TOI TOI przy progu wodnym i małym wodospadzie, po interwencji zlikwidowano, teraz zawieszono w parku na drzewie, altanie i barierce banery reklamujące ławki ogrodowe – ręce opadają. Ten kto podejmuje takie decyzje powinien być zwolniony.