Szum Rumi

Jak w Rumi polowano na renifery…

Tegoroczny maj zaskoczył nas dość solidnymi opadami… śniegu. Jeszcze „jakiś” czas temu nie byłoby to jednak niczym dziwnym. Podobnie jak widok reniferów i myśliwych.

Cofnijmy się w czasie o 12 tysięcy lat. Tereny, na których za kilkanaście tysięcy lat powstanie Rumia wyglądają zupełnie inaczej niż współcześnie. Przypominają nieco tundrę. Oznacza to, że temperatura jest znacznie niższa, roślinność uboższa, a fauna zupełnie nietypowa. Widok renifera czy foki nie jest w tej rzeczywistości niczym dziwnym.

Co więcej – na te i inne zwierzęta polują mieszkańcy tych ziem. Archeolodzy nazywają ich przedstawicielami kultury świderskiej. Ta nietypowa nazwa bierze się od Świdrów Wielkich, najstarszej części miasta Otwocka, gdzie prowadzono prace archeologiczne związane z tą grupą ludności.

Źródło: http://www.donsmaps.com

Do najczęstszych pozostałości kultury świderskiej należą różnego rodzaju ostrza, piki, narzędzia kościane czy harpuny. Nic dziwnego, bowiem głównym zajęciem jej przedstawicieli były sezonowe polowania na stada reniferów. W tym celu budowali niewielkie szałasy wykorzystywane okresowo.

Pozostałości kultury świderskiej znaleziono także w okolicach Rumi: Ostrowie, Helu, Sopocie czy Załężach. Jest więcej niż prawdopodobne, że przedstawiciele tej kultury odwiedzali także dzisiejsze tereny Rumi i Redy.

Tundra na Grenlandii, Blomsterbukten. Źródło: Wikipedia.

Z doliny Redy pochodzi być może jedno z najcenniejszych znalezisk kultury świderskiej. W 1928 roku podczas badań powierzchniowych natrafiono tam na prawdziwy archeologiczny skarbiec. Do lat osiemdziesiątych zeszłego wieku zebrano z tego miejsca ponad 150 krzemieni, wśród których wyróżniono m.in. drapacze, skrobacze, wiertniki czy przekłuwacze. Badacze nie są jednak pewni datowania tych przedmiotów – część z nich skłonna jest umieścić je nieco wcześniej na osi czasu.

Tymczasem najciekawszą poświadczoną archeologicznie grupą ludności zamieszkującą tereny obecnego MOSiR byli przedstawiciele kultury oksywskiej. Ogromny cmentarz sprzed ponad dwóch tysięcy lat badany był przez archeologów kilkakrotnie, odsłaniając przy tym tajemnice naszych ziem. Więcej o tym pisałem w artykule pt. „Stadion MOSiR zbudowano na cmentarzysku”.

Źródło grafiki wykorzystanej w nagłówku: http://www.outdoorlife.com/blogs/game-changers/take-time-now-enhance-old-hunting-spots-and-prune-new-treestand-sites

Dodaj komentarz