Szum Rumi

Rowery publiczne już w 2018 roku

Do 2018 w Rumi oraz innych miastach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot wdrożona zostanie publiczna sieć rowerowa. Wypożyczalnie udostępnione zostaną w okolicach węzłów przesiadkowych.

Dokładne lokalizacje nie zostały jeszcze podane, ale można założyć, że będą to okolice dworca i modernizowanego obecnie przystanku SKM Rumia Janowo. Rower będzie można wypożyczyć bezkosztowo lub za niewielką opłatą, przejechać nim np. do Gdyni czy Gdańska i zwrócić w jednej z tamtejszych wypożyczalni.

Zadaniem inwestycji jest stworzenie alternatywy komunikacyjnej dla mieszkańców, którzy na co dzień poruszają się między naszym miastem a Gdynią, Sopotem czy Gdańskiem. Każdy rower wyposażony będzie w moduł GPS, elektrozamek oraz alarm. Łącznie planowany jest zakup 3,5 tysiąca egzemplarzy, które rozdysponowane będą między wszystkie gminy wchodzące w skład Obszaru Metropolitalnego.

Podobne rozwiązania są często spotykane w dużych miastach – m.in. w Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu czy Toruniu.

Przykładowy system, rowery miejskie w Krakowie:

Obecnie ustalane są szczegóły funkcjonowania systemu – parametry rowerów czy koszt ich wypożyczenia. Przetarg na dostawę i obsługę systemu ma zostać ogłoszony do końca bieżącego roku. Pierwsze metropolitalne rowery wyjadą na ulice Rumi i pozostałych miast partnerskich w 2018 roku.

Koszt zakupu rowerów, stacji i zaplecza technicznego zostanie sfinansowany do 85 % ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Szacowany koszt projektu to 21,5 milionów złotych. W tej kwocie 4,3 miliona to wkład własny gmin partnerskich.

Zdjęcie w nagłówku przedstawia rowery publiczne w Krakowie. Źródło zdjęcia – Wikipedia.

Dodaj komentarz