Szum Rumi

Powstaje ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Zagórskiej Strugi

Pomysł budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Zagórskiej Strugi powstał wiele lat temu. Do tej pory niewiele udało się w tym temacie zrobić. Zmieni się to jednak do połowy tego roku. Ruszyły prace nad budową pierwszego odcinka – od Parku Starowiejskiego do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pierwsi spacerowicze wejdą na nową ścieżkę pod koniec czerwca 2017 roku. W tym terminie planowane jest bowiem zakończenie pierwszego etapu inwestycji. Dalsza część – do ul. Dębogórskiej – wybudowana zostanie między czerwcem a lipcem. Ciąg pieszy wybudowany zostanie z kostki betonowej, natomiast ciąg rowerowy z mieszanki mastyksowo-grysowej w kolorze czerwonym. Cały odcinek zostanie oświetlony.

Postęp prac widać gołym okiem. Zakończono wycinkę drzew i krzewów – była ona niestety konieczna. W najbliższych dniach na miejsce zaproszeni zostają archeolodzy. Planowana ścieżka przebiegała będzie bowiem wzdłuż najstarszych części naszego miasta.

Łączny koszt pierwszego etapu inwestycji wyniesie 900 tysięcy złotych. W przyszłości planowana jest budowa kolejnych kładek oraz łączników z ul. Starowiejską i z ul. Mickiewicza.

Zagórska Struga wypływa z jeziora Marchowo. W swoim 28-kilometrowym biegu mija m.in. leśny obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także malownicze okolice Piekiełka, Starej Piły, Szmelty i Zagórza. Na wysokości ulicy Dąbrowskiego rozpoczyna się odcinek ujściowy rzeki. Rzeka nazywana jest też Zagórzanką lub Koleczkowską Struga.

W przeszłości pełniła ważne funkcje gospodarcze – zasilała młyny, używana była także do spławiania drewna. Obecnie podziwiać można ją dzięki trasie turystycznej PTTK – Szlakowi Zagórskiej Strugi. Oznaczona jest kolorem czarnym.

11 komentarzy

  • Niszczenie nabrzeża 🙁 strata pieniędzy. Takie są moje poerwsze odczucia. Wychowałam sie w rumii i to właśnie mi sie podobało ze nie jest tak zurbanizowana jak Gdańsk na przykład. Jest wiele innych, ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście.

  • czepiaz sie kobieto,,,zawsze jak masz remont jest balagan a potem jest pieknie i wszyscy sa zadowoleni

  • Super niech robią takich rzeczy jak najwięcej bynajmniej będzie gdzie jeździec z dziećmi na rowerach ;))

    • Z tego, co udało mi się ustalić, tym razem nie trafiły się żadne wielkie znaleziska (albo nikt nie chce się przyznać ;)). Warto jednak pamiętać, że ten teren był badany przez archeologów dość intensywnie. Ciekawsze wyniki mogą trafić się przy okazji badań przy ruinach kościoła.

  • Jako cyklista cieszę z każdej nowej ścieżki rowerowej w Rumi jednego jednak nie rozumiem dlaczego władze miasta uznały że teren obok domu Domu Kultury w Parku Starowiejskim jest tylko dla zdrowych i sprawnych ścieżka kończy się brukiem i dotyczy to całego obszaru obok Domu Kultury a co mają zrobić osoby np.na wózkach inwalidzkich -zawrócić ?!

    • Panie Piotrze, ale ten bruk został tam położony dobre kilka lat temu, w okresie, w którym wiele inwestycji ciężko było jakoś logicznie wyjaśnić – np. jednokierunkowe drogi rowerowe wzdłuż Starowiejskiej, na które przypada chyba sześć znaków drogowych.