Szum Rumi

Powstaje ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Zagórskiej Strugi

Pomysł budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Zagórskiej Strugi powstał wiele lat temu. Do tej pory niewiele udało się w tym temacie zrobić. Zmieni się to jednak do połowy tego roku. Ruszyły prace nad budową pierwszego odcinka – od Parku Starowiejskiego do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pierwsi spacerowicze wejdą na nową ścieżkę pod koniec czerwca 2017 roku. W tym terminie planowane jest bowiem zakończenie pierwszego etapu inwestycji. Dalsza część – do ul. Dębogórskiej – wybudowana zostanie między czerwcem a lipcem. Ciąg pieszy wybudowany zostanie z kostki betonowej, natomiast ciąg rowerowy z mieszanki mastyksowo-grysowej w kolorze czerwonym. Cały odcinek zostanie oświetlony.

Postęp prac widać gołym okiem. Zakończono wycinkę drzew i krzewów – była ona niestety konieczna. W najbliższych dniach na miejsce zaproszeni zostają archeolodzy. Planowana ścieżka przebiegała będzie bowiem wzdłuż najstarszych części naszego miasta.

Łączny koszt pierwszego etapu inwestycji wyniesie 900 tysięcy złotych. W przyszłości planowana jest budowa kolejnych kładek oraz łączników z ul. Starowiejską i z ul. Mickiewicza.

Zagórska Struga wypływa z jeziora Marchowo. W swoim 28-kilometrowym biegu mija m.in. leśny obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także malownicze okolice Piekiełka, Starej Piły, Szmelty i Zagórza. Na wysokości ulicy Dąbrowskiego rozpoczyna się odcinek ujściowy rzeki. Rzeka nazywana jest też Zagórzanką lub Koleczkowską Struga.

W przeszłości pełniła ważne funkcje gospodarcze – zasilała młyny, używana była także do spławiania drewna. Obecnie podziwiać można ją dzięki trasie turystycznej PTTK – Szlakowi Zagórskiej Strugi. Oznaczona jest kolorem czarnym.

11 komentarzy