Szum Rumi

Wkrótce rusza konserwacja ruin kościoła

Miasto pozyskało aż 90 tysięcy złotych na prace konserwatorskie na terenie XV-wiecznych ruin kościoła p.w. św. Mikołaja i Świętego Krzyża oraz otaczającego ich zespołu cmentarno-parkowego.

Więcej o zabytku pisałem w artykule „Najstarszy rumski zabytek”.

Mur, a właściwie to, co z niego zostało, pochodzi z XV wieku. Kościół stał w tym miejscu znacznie wcześniej, bo najprawdopodobniej już na początku XIII wieku. Postawiony został przez zakon cystersów, który zdobywał w owym czasie wpływy w naszym regionie. Miał stanowić alternatywę dla pobliskiej parafii oksywskiej zarządzanej przez zakon norbertanek. Dlatego też w czasach średniowiecznych był to jeden z najważniejszych budynków tego typu w okolicy.

Współcześnie zabytek wymaga pilnej opieki specjalistów. Ostatnie poważne prace konserwatorskie przeprowadzono w jego obrębie w 1994 roku.

Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoli na wykonanie badań i prac konserwatorskich. Opieką objęte zostaną nie tylko ruiny, lecz także nagrobki, których historia sięga XIX wieku.

Zbudowane zostanie lapidarium, czyli specjalna przestrzeń pozwalająca na ochronę i ekspozycję elementów tzw. sztuki sepulkralnej – fragmentów nagrobków, krzyży, rzeźb nagrobnych czy tablic. Prace konserwatorskie rozpoczną i zakończą się jeszcze w tym roku.

Ładowanie

Zdjęcie umieszczone w miniaturze pochodzi z Wikipedii.

Dodaj komentarz