Szum Rumi

3 powody, dla których warto pobiec w biegu żołnierzy wyklętych

Tradycją staje się w Rumi obchodzenie świąt państwowych i kościelnych w atrakcyjnej dla mieszkańców formie. Od kilku lat 11 listopada można wziąć udział w Paradzie Niepodległości, zaledwie kilka dni temu pisałem o kolorowym Orszaku Trzech Króli. Tym razem rumski magistrat zaprasza na bieg pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem Wilczym”.


Dla niezorientowanych: „Tropem wilczym” to organizowany w całej Polsce bieg na dystansie niecałych dwóch kilometrów. W naszym mieście impreza odbędzie się 26 lutego 2017 roku o godzinie 12:00. W chwili pisania tego tekstu na liście startowej znajduje się ponad 200 osób.

W każdym mieście biegom towarzyszą rozmaite wydarzenia, jak rodzinne gry terenowe, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy wystawy plenerowe. Impreza przeznaczona jest dla osób w każdym wieku.

Czy impreza sportowa to właściwa forma złożenia hołdu bohaterom narodowym? Moim zdaniem tak. Dlatego z przyjemnością wezmę udział w tym wydarzeniu. Do tego też zachęcam czytelników mojego bloga. A na zachętę – trzy powody, dla których warto pobiec 26 lutego.

#1 Upamiętnienie

Bieg pamięci organizowany jest w celu upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. W ostatnim czasie temat „wyklętych” został mocno upolityczniony, ale nie zmienia to faktu, że tysiącom poległych należy się chociaż symboliczny hołd.

Lato 1945, Białystok. V Brygada Wileńska mjr „Łupaszki”.

#2 Sport to zdrowie!

Bieganie to najprostszy i najszybszy sposób na poprawienie formy, zrzucenie kilku kilogramów i dobre samopoczucie. Dystans biegu wynosi zaledwie 1963 metrów. Jest to odległość symboliczna – w 1963 roku poległ ostatni żołnierz wyklęty, Józef Franczak ps. Lalek. Dwa kilometry to dobra rozgrzewka dla osób, które biegają na co dzień i rozsądne wyzwanie dla początkujących.

Bieg w 2016 roku. Fot. MOSiR

#3 Fajne gadżety

Otrzymanie pakietu startowego z gadżetami nie powinno być naszą główną motywacją, ale nie ma sensu ukrywać – prawie każdy lubi dostać drobny upominek. W zeszłym roku uczestnicy dostali koszulki z podobiznami żołnierzy wyklętych, audiobook, plakat i oczywiście pamiątkowy medal.

Wzory koszulek. Fot. Wolność i Demokracja

Zapisać się można za pośrednictwem strony internetowej elektronicznezapisy.pl, koszt udziału wynosi 10 złotych.

https://elektronicznezapisy.pl/event/1101.html

http://tropemwilczym.pl/

Dodaj komentarz