Szum Rumi

7 starych zdjęć Rumi

Rumia pełna jest nieodkrytych historii sprzed dziesiątek lat. Część z nich utrwalonych zostało na starych zdjęciach i pocztówkach, które z pasją kolekcjonuję. W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam dziesięć moim zdaniem najciekawszych. 

7. Widok na Rumię, najprawdopodobniej czasy wojenne. 

rumia_panorama_565

6. Rumia, jaką zapamiętali moi rodzice – mniej więcej tak wyglądało nasze miasto, kiedy przyjechali do niego w okolicach 1989 roku. 

rumia-61-lecie

5. Dzisiejszy dworzec mieści Stację Kultura – ten przedwojenny też prezentował się całkiem imponująco…

21

4. Restauracja Auer & Hahn, najprawdopodobniej gdzieś w okolicach Góry Markowca. Szukam tej lokalizacji, może ktoś coś wie? (EDIT: już znalazłem, dzięki!)

589046

3. Rumski dworzec z nieco innej perspektywy

dr1-07

2. Okolice dzisiejszej ulicy I Dywizji WP, dawniej lotnisko 

kr14-02

  1. Bazar Rumja, czyli okolice dzisiejszego Placu Kaszubskiego, w tle wieża nieistniejącego kościoła. 

plac_kaszubski

Posiadacie stare zdjęcia Rumi? Chcecie opublikować je na blogu? Piszcie na dariusz.rybacki@gmail.com

3 komentarze

  • wiem gdzie byla ta restoracja idac droga do zbychowa na skraju lasu jestdroga w lewo kolo gory markow ta droga trzeba zejsc okolo 300metr ow i po prawej teraz tam jest jakas rozpoczeta budowa

    • Z całym szacunkiem, ale podana lokalizacja jest całkowicie błędna! Restauracja nie znajdowała się ani na skraju lasu koło Góry Markowca (taki błąd popełniono pokazując zdjęcie tego miejsca dzisiaj w „Rumskich Nowinach”) ani tym bardziej za drogą odbijającą w dół, wzdłuż ściany G.Markowca, od przedłużenia ulicy Leśnej.
      Należy wejść drogą zbychowską wgłąb lasu 300-350 metrów, do miejsca w którym po lewej stronie odbija droga w dół, do Szmelty. Restauracja znajdowała się nieopodal kamienia poświęconego cesarzowi Wilhelmowi. To wszystko widać na zdjęciu nr 4 – po lewej droga do Szmelty, natomiast za stolikiem stojącym w poprzek drogi zbychowskiej widać całkiem wyraźnie słupki, które do dziś otaczają wspomniany kamień.

  • http://i.imgur.com/fxZGsdK.jpg

    To samo miejsce, co na zdjęciu nr 4. Dzisiaj, oczywiście 🙂 W oddali widać słupki wokół pomnika, po prawej zaś wyraźne, prostokątne wcięcie w zboczu, w którym znajdowała się restauracja. Na fotografii niewidoczne, jednak na miejscu można jeszcze wypatrzeć fragment linii kamienno-ceglanych fundamentów.