Szum Rumi

Nowe drogi w Rumi

Tegoroczna jesień nie rozpieszcza nas pogodą, za to obfituje w dobre informacje dla kierowców i rowerzystów. Wyremontowana zostanie ulica Bądkowskiego oraz powstanie długo oczekiwane rondo na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej. A to wciąż nie wszystko…


„Schetynówki”

Wspomniane wyżej inwestycje zrealizować będzie można dzięki dotacjom z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli popularnym „schetynówkom”. Skrzyżowanie Pomorska-Gdańska, obok skrzyżowania Piłsudskiego-Dąbrowskiego, należy do najbardziej niebezpiecznych w Rumi. Budowa ulic Gdyńskiej i Sopockiej znacznie podniosły ilość samochodów korzystających z tego skrzyżowania. Sam jako mieszkaniec ulicy Poznańskiej przejeżdżam przez to miejsce niemal codziennie.

Z kolei ulica Bądkowskiego była dla mnie pewną niewiadomą. Nie bywam zbyt często w tych rejonach Rumi. Przygotowując się do powyższego artykułu, odwiedziłem okolice… i w jednej chwili zrozumiałem, dlaczego właśnie tę drogę wciągnięto do programu inwestycji. Jej stan jest fatalny, a remont pozwoli odciążyć popularną ulicę I Dywizji Wojska Polskiego. Sami zobaczcie:

nowe_drogi-3-of-3

Nowy dojazd do Gdyni

W ostatnich dniach podpisano także porozumienie dotyczące budowy nowej drogi dojazdowej do Gdyni. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, za kilka lat korzystać będzie można z tzw. Popiołówki, czyli wewnętrznej drogi Elektrociepłowni. Łączy ona Rumię (blisko granicy z Dębogórzem) z Gdynią.

Znają ją wszyscy miłośnicy rowerowych i rolkowych wycieczek. Latem nietrudno spotkać na niej amatorów aktywnego wypoczynku. Jeśli zaś chodzi o kierowców, formalnie korzystać z niej mogą jedynie posiadacze przepustek. W praktyce wiele osób ryzykuje i omija za jej pośrednictwem ruchliwą ulicę Hutniczą.

nowe_drogi-2-of-3

Póki co podpisano w sprawie budowy „Drogi Trzech Powiatów” list intencyjny. Nie jest to więc formalne ogłoszenie startu inwestycji, a jedynie deklaracja chęci jej wdrożenia. Realizacja zależy w dużej mierze od funduszy unijnych. Ze względu na trudny, podmokły teren nowa droga może bowiem kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Mimo to cieszy, że coś ruszyło w tym temacie. Obecnie w godzinach szczytu nie ma szans na przebycie ulic Hutniczej i Morskiej bez wielokilometrowych korków. Nowe połączenie z Gdynią, a także planowany węzeł Rumia Janowo, może tę sytuację znacznie poprawić.

Trzymam kciuki! 🙂

6 komentarzy

  • Fajnie, że zauważono problem na ulicy Bądkowskiego a nie widziano go na dużo bardziej ruchliwej Słowackiego- ulicy z najdziwniejszym i najbardziej niebezpiecznym dla kierowców chodnikiem. Zapraszam na przejaźdźkę tą ulicą.

    • w koncu p burmistrz dostszegl problem mieszkancow ul badkowskiego w rumi ze wyremontuje ulice mieszkancom bo toniemy we wodzie i psuja sie zawieszenia od samochodow

  • Nie zauważyłam wzmożonego ruchu na Bądkowskiego i nie traktuje nikt tej ulicy jako alternatywy do ominięcia ul. Dywizji Wojska Polskiego. Poza tym Dywizji w ogóle się nie korkuje. Za to M. Konopnickiej to jakaś porażka włodarzy od wielu wielu lat. Burmistrz chodzi z dziećmi i udaje że zbiera śmieci na Konopnickiej, których tak naprawdę nie ma a nie widzi problemu, że mieszkańcu jeżdżą do domu jak po poligonie wojskowym. Połamane sprężyny w zawieszeniu, błoto na posesjach wwożone samochodem, DRAMAT. Może warto zaprosić Telewizję i coś się w końcu ruszy w naszej sprawie bo na razie WSTYD dla Miasta.