Szum Rumi

Adam Januszewski i jego „Rumski Fiat 125p”

Rumia to nie tylko budynki i historie. To przede wszystkim ludzie. Poniższym wpisem chciałbym rozpocząć nową tradycję na blogu Szum Rumi. Jeżeli posiadacie informację o interesujących ludziach mieszkających w naszym mieście – piszcie 🙂 Opiszę ich historię na moim blogu.

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić Wam człowieka, który jak chyba nikt w Rumi zakumplował się z legendą polskiej motoryzacji – Fiatem 125p.

Adam Januszewski, bo o nim mowa, jest właścicielem zabytkowego Fiacika z 1975 roku. Wielu z Was może kojarzyć go z profilu Rumski Fiat 125p, na którym publikuje zdjęcia ze zlotów motoryzacyjnych i dzieli się z czytelnikami swoją pasją do klasycznych samochodów.

W ręce Adama Fiat wpadł w lutym 2015 roku. Wcześniej znajdował się w Katowicach, kilka lat spędził w gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Potem trafił do prywatnego właściciela z okolic Wejherowa, który po dwóch latach używania odsprzedał go naszemu bohaterowi.

Właściciel ze swoim autkiem podczas nadmorskiego "czilałtu". Piwko jedynie jako rekwizyt :)
Właściciel ze swoim autkiem podczas nadmorskiego „czilałtu”. Piwko jedynie jako rekwizyt 🙂 Fot. Lucyna Słowy

Dlaczego właśnie Fiat 125p?

Adam przyznaje się, że wszystko przez sentyment. Podobnym Fiacikiem jako 12-letnie dziecko uczył się jeździć. Część z Was zakrzyknie pewnie – „w takim wieku?!”, ale pamiętajcie, że mówimy o nieco luźniejszych i spokojniejszych czasach. Zresztą – tata Adama pilnował, żeby młody adept sztuki motoryzacji nie przekraczał kilkunastu kilometrów na godzinę i poruszał się wyłącznie po oddalonych, polnych drogach. Dawniej w naszym mieście takowych nie brakowało.

Autko, jak na cenny zabytek przystało, na co dzień stoi w garażu. Adam korzysta ze swojego klasyka wyłącznie w słoneczne dni. Naturalnie bierze też udział w różnych zjazdach i spotkaniach tematycznych. Pomaga też w organizacji imprez miejskich – Rumskiego Fiata 125p można było podziwiać np. podczas Parady Niepodległości w 2015 roku.

W 2015 roku Adam wygrał plebiscyt na „Klasyk Sierpnia 2015” organizowany przez branżowy portal http://klassikauto.pl/. Jak sam mówi – był to najlepszy prezent urodzinowy, jaki mógł otrzymać jego Fiacik. W chwili wręczania nagrody kończył czterdziestkę. Aż chce się zaśpiewać…

W przyszłości Adam planuje poznać dogłębnie historię swojego samochodu. Marzy mu się spotkanie pierwszego właściciela, który mieszka najprawdopodobniej gdzieś w Katowicach. Trzymam kciuki, żeby się udało – historię chętnie opiszę na blogu Szum Rumi.

Więcej o historii Rumskiego Fiata 125p przeczytasz w wywiadzie dla portalu http://klassikauto.pl/.

Jeśli spodobała Wam się historia Adama, lajknijcie jego profil na FB.

Dodaj komentarz