Szum Rumi

Adam Januszewski i jego „Rumski Fiat 125p”

Rumia to nie tylko budynki i historie. To przede wszystkim ludzie. Poniższym wpisem chciałbym rozpocząć nową tradycję na blogu Szum Rumi. Jeżeli posiadacie informację o interesujących ludziach mieszkających w naszym mieście – piszcie 🙂 Opiszę ich historię na moim blogu.

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić Wam człowieka, który jak chyba nikt w Rumi zakumplował się z legendą polskiej motoryzacji – Fiatem 125p.

Adam Januszewski, bo o nim mowa, jest właścicielem zabytkowego Fiacika z 1975 roku. Wielu z Was może kojarzyć go z profilu Rumski Fiat 125p, na którym publikuje zdjęcia ze zlotów motoryzacyjnych i dzieli się z czytelnikami swoją pasją do klasycznych samochodów.

W ręce Adama Fiat wpadł w lutym 2015 roku. Wcześniej znajdował się w Katowicach, kilka lat spędził w gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Potem trafił do prywatnego właściciela z okolic Wejherowa, który po dwóch latach używania odsprzedał go naszemu bohaterowi.

Właściciel ze swoim autkiem podczas nadmorskiego "czilałtu". Piwko jedynie jako rekwizyt :)
Właściciel ze swoim autkiem podczas nadmorskiego „czilałtu”. Piwko jedynie jako rekwizyt 🙂 Fot. Lucyna Słowy

Dlaczego właśnie Fiat 125p?

Adam przyznaje się, że wszystko przez sentyment. Podobnym Fiacikiem jako 12-letnie dziecko uczył się jeździć. Część z Was zakrzyknie pewnie – „w takim wieku?!”, ale pamiętajcie, że mówimy o nieco luźniejszych i spokojniejszych czasach. Zresztą – tata Adama pilnował, żeby młody adept sztuki motoryzacji nie przekraczał kilkunastu kilometrów na godzinę i poruszał się wyłącznie po oddalonych, polnych drogach. Dawniej w naszym mieście takowych nie brakowało.

Autko, jak na cenny zabytek przystało, na co dzień stoi w garażu. Adam korzysta ze swojego klasyka wyłącznie w słoneczne dni. Naturalnie bierze też udział w różnych zjazdach i spotkaniach tematycznych. Pomaga też w organizacji imprez miejskich – Rumskiego Fiata 125p można było podziwiać np. podczas Parady Niepodległości w 2015 roku.

W 2015 roku Adam wygrał plebiscyt na „Klasyk Sierpnia 2015” organizowany przez branżowy portal http://klassikauto.pl/. Jak sam mówi – był to najlepszy prezent urodzinowy, jaki mógł otrzymać jego Fiacik. W chwili wręczania nagrody kończył czterdziestkę. Aż chce się zaśpiewać…

W przyszłości Adam planuje poznać dogłębnie historię swojego samochodu. Marzy mu się spotkanie pierwszego właściciela, który mieszka najprawdopodobniej gdzieś w Katowicach. Trzymam kciuki, żeby się udało – historię chętnie opiszę na blogu Szum Rumi.

Więcej o historii Rumskiego Fiata 125p przeczytasz w wywiadzie dla portalu http://klassikauto.pl/.

Jeśli spodobała Wam się historia Adama, lajknijcie jego profil na FB.

1 komentarz

  • Thank you Ben for brilliantly capturing the moments in time and the richness of our lives. We shared an unforgettable journey. Life is good. Wish we could bottle the energy and the love – the memories are there and the wonderful photographs are forever. So proud of the Lynch mob. Mum