Szum Rumi

Mała kapliczka z ciekawą historią

Rumia i jej okolice, wbrew obiegowej opinii, mają swoją historię. Często tkwi ona w szczegółach. Jednym z nich jest kapliczka przy ul. Dębogórskiej.

Część z Was zaprotestuje zapewne, że kapliczka znajduje się na terenie Dębogórza. Zgadza się. Musicie jednak przyznać, że niewiele osób w Rumi traktuję tę przestrzeń jako obcą, dla większości mieszkańców – zarówno Dębogórza-Wybudowania, jak i Rumi – jest to integralna część naszego miasta. Chociaż oczywiście trzeba pamiętać, że wraz z „przekroczeniem granicy” znajdujemy się w powiecie puckim (sic!).

kapliczka (1 of 4)

Odłóżmy na bok szczegóły terytorialne. Miejsce, które chcę Wam przedstawić, ma związek nie tylko z Dębogórzem i Rumią, ale całym regionem.

Kapliczka została bowiem zbudowana przez partyzantów kaszubskich należących do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, która operowała niemal w każdym zakątku Pomorza. Gryfowcy posiadali 35 oddziałów partyzanckich (ok. 500 osób). Korzystały one z 20 bunkrów i leśnych schronów. Jeden z nich – tzw. Ptasią Wolę – obejrzeć można w pobliżu kaszubskiej miejscowości Mirachowo.

kapliczka (4 of 4)

W Rumi partyzanci przeprowadzali akcje sabotażowe wymierzone w niemieckie lotnisko. W czerwcu 1943 roku uszkodzili stacjonujące na miejscu samoloty. Wiadomo też, że Gryfowcy sabotowali silniki lotnicze transportowane z Gdyni do Rumi.

Kapliczka została wzniesiona jako wotum dziękczynne przez partyzantów, którym udało się uciec z niemieckiej obławy i ostatecznie przeżyć wojnę. Inskrypcja na jej fasadzie głosi: „Dziękując Najświętszej Marii Pannie za przeżycie II wojny światowej, Partyzanci Kaszubscy organizacji „Gryf Pomorski” grupy Dębogórskiej spełnili swą obietnicę, budując w 1947 roku tę przydrożną kapliczkę”.

kapliczka (2 of 4)

Oprócz figurki Matki Boskiej w kapliczce umieszczono figurkę św. Antoniego Padewskiego, patrona rzeczy zagubionych.

***
Znacie inne miejsca z ciekawą historią? Piszcie w komentarzach!

2 komentarze

 • Kazimierz – Muzeum
  Kapliczka wybudowana w II POŁOWIE XIX jako podziękowanie za ocalenie mieszkańców przed cholerą .
  Piękne widoki z Dębowej Góry
  Dębogórze – pomnik Gryfa Pomorskiego na bunkrze partyzanckim , niedaleko pomnik przyrody oraz stawy

  • Jak to człowiek niewiele wie 🙂
   Z tego co wiem to mój dziadek Antoni Kuchta , pomagał Gryfowi przechowywać broń itd. za co niestety przyplacil życiem a KL Stutthof. Jakiś „folksdojcz” był łaskaw donieść . Byl mieszkancem ul. Debogorskiej . Przez 70 lat nie było o nim wieści , dopiero po moim długich poszukiwaniach odnalazłem grób dziadka na Gdańskiej Zaspie (dzięki Pani kustosz z muzeum obozowego)