Szum Rumi

Najdziwniejsze rumskie budynki

Każde miasto ma swoje architektoniczne dziwactwa. Czasami są one tak nietypowe, że stają się turystyczną atrakcją – bywalcy Krzywego Domku w Sopocie coś o tym wiedzą. Rumia nie jest tu wyjątkiem, chociaż żadne z naszych dziwadeł nie stało się jeszcze na tyle popularne, żeby sprowadzało do miasta gapiów. A to chyba dobrze, prawda?

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić Wam moje zestawienie najdziwniejszych rumskich budynków. Oto one:

Drewno zawsze w modzie

Mijałem te urocze budki przy ulicy Katowickiej przez kilka dobrych lat mojej edukacji w szacownej Szkole Podstawowej nr 9. Dawniej, kiedy w okolicy królowały łąki, a nad nimi roztaczał się dumnie Pewex, owe cuda drewnianej architektury nie rzucały się specjalnie w oczy. Obecnie ta część Janowa znacznie się rozrosła. Wokół powstały nowe bloki mieszkalne, przychodnia, generalnie – zawitał tam XXI wiek.

dziwnemiejsca (2 of 7)

A budki jak stały, tak stoją. A wśród nich niezmiennie – zakład pogrzebowy „Droga do niebios” (napisałbym legendarny, ale to chyba nie na miejscu, co?), księgarnia Literka (kto wie, ten wie), fryzjer, kurczaki i krawiec. Można poszaleć.

dziwnemiejsca (1 of 7)

Poczta na zakładkę

Dzięki staraniom rumskiego magistratu okolice skrzyżowania Dąbrowskiego i Starowiejskiej wyglądają nieco lepiej niż przez ostatnie, hm, kilkadziesiąt lat. Udało się usunąć paskudny Bazar, poszerzono na tyle, na ile się dało ulicę Dąbrowskiego. W przyszłości być może powstanie w tym miejscu wymarzone centrum. Trzymam kciuki.

dziwnemiejsca (6 of 7)

Póki co w najbliższej okolicy nie brakuje architektonicznych dziwadeł. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje socrealistyczna perełka, czyli budynek poczty przy ulicy Starowiejskiej. Co zainspirowało twórców tego budynku? Grzebień? Chłodnica? Schody w nietypowej płaszczyźnie? Tego już się chyba nie dowiemy.

dziwnemiejsca (5 of 7)

Architekt płakał jak projektował.

Rumski Wersal

Ten budynek jest całkowicie indywidualnym wymysłem prywatnego inwestora. Zatem właścicielu, jeżeli czytasz te słowa, nie bierz mi ich za złe. Nie sądziłeś chyba, że ta niby-stylowa wieża nie skojarzy się nikomu z mini-Hogwartem? Ok, zawsze lepiej mieć wieżę niż elewacje obite sidingiem w stylu późnego Wałęsy, ale ciągle – to chyba trochę za dużo. Przynajmniej dla mnie.

szumrumi_budynek (1 of 1)

Z drugiej strony przyznaję, że widok ze szczytu tego uroczego grzybka musi być świetny. Podobny budynek znajduje się przy ulicy Wałowej (obok „Markowcówy”), ale jest znacznie niższy i rzadko tam bywam, więc postanowiłem go oszczędzić.

Siatkówka na plaży… bez plaży

Wyobraźcie sobie pole. Duże pole. Gdzieniegdzie porośnięte krzakami, tu i ówdzie można znaleźć kilka drzew. A w środku tego pola – ni z gruchy, ni z pietruchy – boisko do siatkówki plażowej z węzłem sanitarnym w postaci tojki. W Rumi. 10 kilometrów od morza.

dziwnemiejsca (4 of 7)

Kiedyś zdecydowaliśmy się z kolegami zagrać tam kilka setów. Jak Bozia przykazała – boso, w skąpych sportowych strojach. Skończyło się pokaleczonymi stopami i mało przyjemnym odkryciem, że głównymi beneficjentami tej areny są zwierzątka i miłośnicy mocniejszych trunków.

dziwnemiejsca (3 of 7)

Ten obiekt nie do końca można nazwać budynkiem, ale jest na tyle dziwny, że ostatecznie zdecydowałem się umieścić go na mojej liście. Swoją drogą – czy ktoś z Was zna okoliczności powstania tego boiska?

Znasz inne dziwne budynki w Rumi? Napisz o nich w komentarzach!

6 komentarzy

  • „Wieża” jest przy ul, Jantarowej,
    Z ciekawych albo ciekawie wyglądających to ciekawił mnie zawsze budynek „kopuła” na terenie PUKu przy ul. Dębogórskiej, zasypana szczelina przy ul, Ceynowy, dom w stylu pałacu na Sędzickiego, przy skręcie ze Żwirki i Wigury weń słup na plakaty to ołówkowy schron jednoosobowy. 😉

  • Szczelina miała wyjście na prywatnej posesji czy to legenda?
    Taki ciekawy budynek a na piasek marnują. 🙂
    Budynek w którym mieści się Filia UP 1 obok Galerii Rumia ,z czerwonej cegły część to rzeźnia dawna?

  • Na tyłach budynku Poczty przy ul. Starowiejskiej jest opuszczony budynek. To kotłownia? Ekspolorował ktoś oprócz meneli lokalnych?