Szum Rumi

Spacer po Rumi 2030 roku

Chcecie zobaczyć nasze miasto w wersji z 2030 roku? Sprawdzić jak dużo się zmieniło? Taka podróż do przyszłości tylko na blogu Szum Rumi. Zapewniam Was – jest na co popatrzeć. 

Urząd Miasta i centrum kulturalne

rumia blog
Wnętrze rumskiego ratusza – 2030 rok

Sercem miasta jest miejski magistrat, zlokalizowany u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej. Starsi mieszkańcy wciąż mają w pamięci jak wyglądał ten teren w 2016 roku. Na dźwięk słowa „Bazar” i „budka z kurczakami” uśmiechają się rzewnie i wspominają dawne czasy. Teraz na miejscu obu przybytków znajduje się nowoczesny magistrat połączony z centrum kulturalnym. Nie ma problemu z korkami i parkowaniem – ruch w mieście został całkowicie zmodernizowany, a auto można zostawić na podziemnym parkingu.

Wieża widokowa na Górze Markowca

rumia blog
Wieża widokowa na Górze Markowca

Największą atrakcją turystyczną naszego miasta już od ponad dekady nie jest kaktusiarnia państwa Hinzów (prawie nikt o niej nie pamięta), ani wiklinowa żyrafa. Turyści odwiedzający Rumię tłumnie walą na wieżę widokową na Górze Markowca. Dookoła niej rozciąga się centrum edukacyjno-przyrodnicze z prawdziwego zdarzenia. Leniwi mogą skorzystać ze specjalnego wyciągu, dzięki któremu dostają się na szczyt w ciągu kilku minut. Nie narzekają też  miłośnicy historii – stanowisko niemieckiego dalmierza doczekało się rewitalizacji i porządnego oznaczenia.

Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej

rumia blog
Warszawiaki już nie korkują nam dróg 🙂

Korki latem to już przeszłość. Od dawna wszyscy turyści zmierzający na Półwysep Helski korzystają z OPAT, odciążając tym samym rumskie drogi, szczególnie ulicę Sobieskiego. Ucierpiała na tym Karczma Zochlina, Galeria Rumia i kilka innych lokali usługowych, ale ostatecznie – tysiące mieszkańców wreszcie mogą spokojnie wracać do swoich domów.

Tunel do Janowa, rewitalizacja okolicy

jr-tokai-1342719_1280
Nowa SKM, nowe Janowo.

Dawno zapomnianym problemem jest także brak przejazdu z ulicy Morskiej bezpośrednio do Janowa. Szybkie przedostanie się do największej dzielnicy mieszkalnej naszego miasta od kilku lat nie stanowi problemu. Młodzi ludzie nie wierzą swoim rodzicom w opowieści, że kiedyś trzeba było dymać przez całe miasto, żeby dostać się np. na Osiedle Królewskie. Przy okazji budowy tunelu wreszcie zabrano się za remont przystanku SKM Janowo. Teraz robi takie wrażenie, jak Stacja Kultura w 2016 roku. Jest nowocześnie, czysto, są windy, kasowniki, eleganckie wiaty. Sama SKM też kursuje znacznie częściej – i jest dwa razy szybsza niż kiedyś!

Rumskie Centrum Sportu

olympic-swimming-pool-1185774_1280
Basen olimpijski w Rumi. Tu rodzą się gwiazdy.

Miłośnicy sportu mieszkający w Rumi nie mogą narzekać na brak dobrej infrastruktury. Do swojej dyspozycji mają świeżo wyremontowane centrum sportowe powstałe na bazie dawnego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jest basen olimpijski (drugi w regionie!), nowoczesna hala, pełnowymiarowe boiska z profesjonalnymi trybunami. A co najważniejsze – bogata oferta sportowa, która budzi w mieszkańcach „zacięcie” do sportu. Przekłada się to na sukcesy – w Rumi funkcjonuje najlepsza w Polsce baza triathlonowa, a Orkan od kilku lat radzi sobie w I lidze piłki nożnej. Średnia frekwencja na meczach „u siebie”: 5000 osób.

A co Wy chcielibyście zobaczyć w Rumi 2030 roku? Piszcie w komentarzach!

***

Zdjęcia przedstawione w tekście znalazłem w internecie. Nie mają one żadnego związku z ew. planowanymi inwestycjami. Przedstawiają obiekty rozsiane po całym świecie.

Licencja Creative Commons.

2 komentarze