Szum Rumi

Hultsfred – szwedzka siostra Rumi

Na granicy Rumi z Gdynią, od strony ulicy Hutniczej, znajduje się nietypowy kierunkowskaz. Widnieje na nim napis „HULTSFRED Szwecja 500”. Dokładnie tyle dzieli Rumię od szwedzkiego Hultsfred, z którym nasze miasto z mniejszą lub większą intensywnością współpracuje w ramach programu „Miasta Siostrzane”.

Hultsfred to niewielkie miasteczko na południu Szwecji, położone w regionie Kalmar (historyczna Smalandia). Zamieszkuje je trochę ponad 5 tysięcy mieszkańców. Na co dzień jest to raczej spokojne miejsce, oferujące zarówno mieszkańcom, jak i turystom możliwość obcowania z naturą – łowienie ryb w jeziorze Hulingen (okazy ważące 5-10 kilogramów to podobno nic niezwykłego), jazdę na rowerze czy spacery po okolicznych lasach.

ˆ
ˆ

Raz w roku w Hultsfred organizowany jest… lokalny „Open’er” – The Hultsfred Festival (Hultsfredsfestivalen), na którym występowały gwiazdy takie jak Oasis, Rammstein, Arctic Monkeys, Limp Bizkit, The Prodigy i wiele, wiele innych.

Miłośnicy literatury mogą zainteresować się Hultsfred ze względu na powiązania gminy z Astrid Lindgren – urodziła się w nieodległym Vimmerby.

Rumia współpracuje z Hultsfred od ponad dwudziestu lat. W 1996r. podpisano oficjalną umowę o wzajemnym współdziałaniu w ramach programu „Miasta Siostrzane”. Przez lata w miastach odbywały się prezentacje kulturalne, staże zawodowe oraz wizyty mające na celu integrację obu miejscowości.

3

Dzisiaj kooperacja z Hultsfred jakby przygasła, chociaż jeszcze w 2013 roku witryna Urzędu Miejskiego informowała o wizycie szwedzkiej młodzieży w mieście.

Na zakończenie warto dodać, że Rumia współpracuje również z litewskim regionem Święciany, na którego terenie urodził się… Józef Piłsudski. Jednak o ile jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych mieszkańcy Rumi pomagali doposażać święciańskie szkoły, o tyle dzisiaj wzajemne stosunki w zasadzie nie istnieją.

A szkoda – szczególnie patrząc na takie fotografie…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4

Zdjęcia pochodzą z Wikipedii oraz witryny deme-group.com

Dodaj komentarz