Szum Rumi

W poszukiwaniu centrum Rumi

Centrum Rumi ma dużo wspólnego z takimi miejscami jak Eldorado czy Atlantyda – każdy o nim słyszał, jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć gdzie dokładnie się znajduje. W ostatnich latach doszukiwano się go w różnych miejscach – w okolicach obecnego Urzędu Miasta, przy „Bazarze” czy w Starej Rumi. Zainspirowany dyskusjami na ten temat, postanowiłem przyjrzeć się tym propozycjom.

Tereny obecnego Urzędu Miasta

Położone są na historycznym styku dwóch wsi – Rumi oraz Zagórza, co czyni je w pewnym sensie „naturalnym” centrum całego miasta. Umieszczenie tu forum miejskiego połączyłoby dzielnice rozdzielone drogą krajową numer sześć, rozwiązując tym samym problem trapiący mieszkańców od lat.

Z drugiej strony tereny dookoła dzisiejszego Urzędu Miasta należą do najgłośniejszych w całej Rumi. Bliskość ruchliwej drogi oraz torowiska na pewno nie sprzyjałyby ich popularności jako miejsca odpoczynku i rozrywki… a tak wyobrażam sobie współczesne centrum.

1
Koncepcja architektoniczna
2
Stan na 2014

Skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego i Starowiejskiej

Równie interesująca jest lokalizacja w okolicach „Bazaru”, gdzie – ze względu na bliskość lokali usługowych i szkoły – zawsze jest dużo pieszych. Budowa nowoczesnego ratusza pozwoliłaby zrewitalizować straszące przechodniów tereny, które siłą rzeczy stanowią wizytówkę naszego miasta.

Niestety – również tutaj ruch samochodowy jest bardzo intensywny, a propozycje zastąpienia którejś z ulic deptakiem należy włożyć między bajki. Ogromnym minusem centrum w okolicy „Bazaru” jest też ograniczona ilość miejsca. Jest to jednak jedyny punkt, który w sposób naturalny wypełniłby się ludźmi. A to już coś…

 

3
Koncepcja architektoniczna
4
Stan na 2014

Stara Rumia, ulica Chełmińska

Ciekawą, chociaż dość odważną propozycją, jest budowa centrum w Starej Rumi, przy ulicy Chełmińskiej. Trzeba przyznać, że jest to miejsce, w którym można by wybudować efektowny plac bez obawy o brak przestrzeni.

Dookoła jest spokojnie, blisko zlokalizowane są większe (MOSiR) i mniejsze (Salos) obiekty sportowe oraz rynek. Wolne tereny można by zagospodarować na kolejny park – tych nigdy nie za dużo.

Jedyny problem tkwi w tym, że są to obrzeża miasta, a główne ciągi komunikacyjne zlokalizowane są w odległości kilku kilometrów. Tym samym ze wszystkich propozycji ta w największym stopniu wymagałaby sztucznego generowania „ruchu”.

Nie jest to również uczciwy deal wobec mieszkańców Szmelty czy Zagórza, którzy od centrum swojego miasta odcięci byliby niemal całkowicie.

5
Koncepcja architektoniczna
6
Stan na 2014

A gdzie Wy widzielibyście przyszłe centrum?

1 komentarz

  • Mieszkam w Starej Rumi i uważam, że wszystkie trzy propozycje są do przyjęcia. Ratusz to urząd i znowu nie tak często odwiedzany. Decydować powinny władze Rumi. Koszty to argument też ważny. Natomiast bardzo mi zależy na zagospodarowaniu placu przy ulicy Chełmińskiej – może być ratusz, może być park, może to być sala widowiskowa, czy też dom kultury. Powinna to być zorganizowana przestrzeń publiczna, aby ludzie chętnie tam przebywali.